Jest to drewniany szkielet dachu.

Drewniane więźby dachowe bardzo często możemy spotkać w domkach jednorodzinnych. Taka więźba to szkielet dachu wykonany z drewna, a jego układ możemy sobie dobrać na podstawie swoich własnych oczekiwań oraz zasobów pieniężnych. Ten element przede wszystkim decyduje o trwałości dachu, a przez to o naszym bezpieczeństwie. Poprzez to powinna być zrobiona przez osobę jaka posiada właściwe uprawnienia i umiejętności.

O typie więźby decyduje na pewno odległość między ścianami zewnętrznymi oraz kąt, pod którym dach będzie nachylony. Elementy więźby z drewna muszą mieć tak dopasowane przekroje, ażeby zdołały wytrzymać obciążenie śniegiem, wiatrem oraz oczywiście pokryciem dachowym.

Niezwykle ciekawym elementem pokrycia dachowego są drewniane gonty. Jest ono kojarzone ze dawnym, ludowym budownictwem. Wyróżniamy dwa rodzaje pokrycia tego typu: gonty cięte mające gładką powierzchnię a ponadto gonty łupane o chropowatej, nieregularnej powierzchni. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe, które jest słabo narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Takie techniki najczęściej używa się do budowy domu z drewna, niemniej jednak nie tylko. Gonty drewniane są drewnianym pokryciem z wieloletnią tradycją. Doskonale pasują zarówno do klasycznych, jak również innowacyjnych budynków. Jednak właściwie wykonana więźba nada budynkowi niesamowitego charakteru i znacznie wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Autor: Gonty drewniane

by
Categories: