W wędkarstwie morskim…

Wędkarstwo jest pasją wielu ludzi. Ów niecodzienny sport to dla wielu ludzi metoda na spokój, odprężenie, konkurencję a także opcja obcowania z przyrodą. Jakie jesteśmy w stanie wyodrębnić typy wędkowania? Czym się pomiędzy sobą wyróżniają? Jakie każde z tych typów posiada cechy wyjątkowe?
Wędkarstwo to zajęcie, które opiera się na połowie ryb na odpowiedni rodzaj wędki. Pośród typów wędkarstwa da się wyróżnić sporty, które odróżniają się wśród innych sposobem połowu, rodzajem przynęty, a także miejscem łowu. Ten sport można rozłożyć na:
– morskie wędkarstwo,
– muchowe,
– podlodowe,
– łowienie spinningowe,
– gruntowo – spławikowe,
– wędkarstwo sumowe,
– trolling.
Każda z tychże metod posiada rozpoznawalne dla siebie cechy i części.
Wędkarstwo morskie jest to cieszący się popularnością rodzaj łowienia, w trakcie którego rybki poławiane są na wędkę ze statku, płynącego na otwarte morze. Dyscyplina ta może być również wykonywana z brzegu plaży albo brzegu portu. Jednak na ogół wykonywana jest ona sposobem tak zwanym – kutrowym… wędkarstwo morskie wyodrębnia się nieco metod oraz technik łowienia. Bardzo popularną jest trolling – przy połowie z łodzi, a także metoda spławikowo – gruntowa – połów z plaży lub brzegu. Techniką specyficzną stosowaną wyłącznie w morskim połowie jest łowienie na pilker w pionie, która opiera się na wykorzystaniu sztucznej, ciężkiej przynęty uzbrojonej w hak.
Łowienie sumowe – jest to bardzo młoda oraz popularna sfera łowienia, dotycząca połowu sumów. Praca ta wymaga zapoznania paru tajników łowienia, jak również zastosowania zawodowych urządzeń do połowu. Najpopularniejszą techniką wędkarstwa sumowego jest łowienie na żywo. Przejawia się ona czynnościami za pomocą spławikowego pakietu. Wabikiem do tegoż typu wędkowania jest niewielka, żywa rybka, którą zazwyczaj jest kiełb, karaś, ukleja, leszcz, i tym podobne.
Udane połowy zależne są także od pory funkcjonowania. Właściwa pora gwarantuje większe osiągnięcie. Godzina ma również wielkie znaczenie. Sumy ruszają się nocą, zatem to pora nocna będzie najodpowiedniejszym czasem dla łowiących.

Spinningowe wędkarstwo – to

słynna technika połowu sportowego oraz amatorskiego. Do połowów używa się wędki, kołowrotka oraz sztucznej zanęty. Metoda ta polega na przemiennym zarzucaniu wabika zahaczonego na haczyk i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Osoba łowiąca może również w trakcie połowów poruszać wędką w sposób taki, żeby wabik wyglądał na chorą, słabą, żywą rybę. Metoda spinningowa służy w zasadzie do chwytania drapieżników takich jak: szczupak, okoń, sandacz, sum, i tym podobne. Do łowienia sposobem spinningowym konieczny jest profesjonalny ekwipunek, w jakim jest: wędka – zrobiona z krótkiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o grubości zależnej od typu łapanych ryb i wabiki, plecionek – rodzaj linki utworzony z mnóstwa włókien, przynęta – gumy – twistery, rippery, błystki, obrotówki, woblery.
by
Categories: