Natomiast wagi apteczne pomagają troszczyć się o ludzkie zdrowie.

Od dosyć dawna wiemy o tym, że ten sam wyrób może być zarówno lekarstwem jak i…. okropną trucizną. A wszystko zależne jest jedynie od tego w jakiej dawce będzie on podawany. Zdolność oszacowania dokładnej wagi artykułów jest ważna, to dzięki niej różnego typu sprzedawcy potrafią skrupulatnie wycenić swoje własne towary, gospodynie domowe piec smaczne ciasta i ciasteczka, aptekarze przygotować w pełni bezpieczne leki, a osoby które są na różnego typu dietach oszacować ilość spożywanych kalorii.

Wagi w sklepach są współcześnie powszechne. W supermarketach mogą z nich skorzystać nie tylko sami sprzedawcy, niemniej jednak także sami klienci. Dzięki takiej wadze, tuż przed przejściem do kasy, mogą oni dokładnie sprawdzić, ile pieniążków będą musieli zapłacić za wszystkie swoje zakupy. Niektóre wagi sklepowe prócz spełniania swojej własnej podstawowej funkcji, a więc ważenia produktów, umożliwiają dodatkowo wydruk specjalnej nalepki z nazwą, wagę a także ceną jaką trzeba zapłacić za towar. Istotnie ułatwia i usprawnia to pracę kasjerom, w szczególności w tych wielkich supermarketach.

Natomiast wagi apteczne pomagają zadbać o zdrowie, gdyż to dzięki nim farmaceuci zdołają odmierzać odpowiednie dawki składników, które wchodzą w skład lekarstw. Apteczne wagi charakteryzują się bardzo dokładną precyzją pomiaru. Apteczne wagi z powodu na własną dokładność, mogą być stosowane też jako wagi laboratoriach. Z pewnością nie powinno ich zabraknąć w żadnym laboratorium, gdzie wykonuje się próby stworzenia kolejnych leków.

Zobacz: wagi laboratoryjne