Większość zapytanych ludzi o termin kroplówka kojarzy ją z byciem w szpitalu…

Mnogość zapytanych ludzi o termin kroplówka wiąże ją z przebywaniem w szpitalu, zabiegiem, chorobą, czy jeszcze złym stanem zdrowia, wymagającym leczenia i pomocy specjalistycznej.
W tym miejscu zaskoczę wszystkie tak myślące osoby, bo jest jeszcze większy odsetek ludzi, jacy nie tylko u nas lecz na całym świecie przyjmują codziennie lekarstwa w formie płynnej nie gdzie indziej jak w domu. Wszyscy leczący się tą drogą, są przez kilka godzin podłączeni do aparatury, która ich „karmi”, a po odłączeniu, są jak normalni ludzie, idą do pracy, do szkoły, robią zakupy .
Taki sposób przekazywania żywności organizmowi zwany jest poprawnie medycznie odżywianiem pozajelitowym, to pojęcie, które większości jednostek jest nieznane, jednak nie kojarzy się z niczym złym, ani niebezpiecznym.
Uznam, że to forma zdobywania i podawania pokarmu dość specyficzna, ponieważ wszystkie konieczne do życia składniki odżywcze i witaminy trafiają do swego organizmu nie w formie stałego pokarmu, a w formie płynnej podawanej na dodatek natychmiastowo do żyły, a najlepiej do dużego naczynia włosowatego. W owej kolejnej możliwości nie ma całego procesu polegającego na wędrówce pokarmu od jamy ustnej, gardła, żołądka, po jelito grube i cienkie.
Osoby, które w taki sposób przyjmują pokarm najczęściej są wyniszczone z powodu określonego zaburzenia, które polega na tym, że ich organizm nie pochłania innego pokarmu albo wcale go choćby nie przyjmuje, w wyniku czego mogliby zginąć z niedożywienia. Do jednych z najsłynniejszych zaburzeń odżywiania, podczas jakich w procesie leczenia stosuje się taką formę dostarczania organizmowi pożywienia i składników odżywczych należy anoreksja oraz bulimia.
Również u osób walczących nowotworem, zapaleniem jelita, martwicą, także przekazywany jest pokarm kroplówką. Każdy może w pewnym czasie wymagać owej pomocy w czasie karmienia, starczy jakaś poważna komplikacja pooperacyjna, lub niebezpieczny wypadek. Są to sytuacje wyjątkowe i potrafiące się przytrafić każdemu.
Jak już wspomniałem uprzednio cały proces polegający na wprowadzeniu kroplówki trwa parę godzin, ponieważ nie można za szybko podać składników odżywczych, bo przy sporej prędkości potrafiłoby dojść do zatrzymania krwiobiegu, a co gorsza do zaburzeń metabolizmu, co następnie prowadzi wielokrotnie do śmierci.
Coraz więcej oraz częściej się słyszy o wprowadzaniu witamin oraz anabolików w postaci kroplówki. W mediach ukazuje się coraz więcej zdjęć sławnych osób, jakie fotografują się z wpiętą do dłoni żyłą przekazującą substancję, i opisem pod zdjęciem, że ich organizm przeżył wyniszczenie związane ze zmęczeniem oraz stresem i wymaga pomocy przez podanie kroplówki. Podobne postępowanie również jest powszechne pośród sportowców po zawodach, meczach, lub wyjątkowo męczących treningach.
Jak widać podpinanie do kroplówki jest coraz bardziej popularne w pewnych przypadkach tyczy się osób mniej bądź bardziej chorych.

Autor: kroplówka Gdańsk